Forum MyGuitar Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Konserwacja gitary.

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum MyGuitar Strona Główna -> Gitara elektryczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Riffx
Stary Wyjadacz
Stary Wyjadacz


Dołączył: 13 Lip 2006
Posty: 528
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Białystok
Płeć: Gitarzysta

PostWysłany: Czw 16:12, 13 Lip 2006    Temat postu: Konserwacja gitary.

Ten temat zakłądam z myślą o naprawde początkujących gitarzystach, w celu aby dbali o swoje instrumenty. Wink
Cytat:
Zadbana gitara pozytywnie świadczy o gitarzyście



Idea A więc zaczynajmy:

Ja robie to w następujący sposób:

1.Korpus - bardzo lekko wilgotną szmatką przecieram korpus okrężnymi ruchami. Wink

2.Podstrunnica - używamkremu nivea do jej pielęgnacji. To jest bardzo proste. Po kolei nakładam na każdy kawałek podstrunnicy odrobine kremu i rozprowadzam go na całej powierzchni (wzdłuż progów). Następnie,odstawiam gitare na 15 min. Po przeschnieciu biore szmatke i scieram krem razem z brudem.

3.Struny - wg. mnie podstawa to mycie rąk.

Wiosło gra jak należy Wink pozdrawiam!


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Riffx dnia Nie 18:15, 30 Lip 2006, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Carlos_gda
Użytkownik
Użytkownik


Dołączył: 13 Lip 2006
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:53, 13 Lip 2006    Temat postu:

Co do konserwacji strun polecam środek GHS fast-fret, który znaczne wydłuża ich żywotność i powoduje, że dźwięk nie matowieje podczas zużywania strun.
Pozostałe części gitary proponuje środek "Plastmal". Ma on zastosowanie w motoryzacji, ale przy gitarach sprawdza się genialnie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
eltron
Vip
Vip


Dołączył: 13 Lip 2006
Posty: 487
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:23, 13 Lip 2006    Temat postu:

Dodam , iz elementy metalowe , ktore mogo ulec korozji( np, mostek, jezeli opieramy o niego spoconą ręką podczas grania) najlepiej spryskiwać preparatem WD - 40.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
KENT23
Gitarzysta
Gitarzysta


Dołączył: 24 Lip 2006
Posty: 122
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wiesz ?

PostWysłany: Pon 12:38, 24 Lip 2006    Temat postu:

no z tym mostkiem to się zgodzę u mnie już chrom zszedł w większości choć co 3 dni wilgotną szmatką myję Sad

Musze wypróbować z tym nivea !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Luke
Vip
Vip


Dołączył: 21 Sie 2006
Posty: 1252
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Krakau

PostWysłany: Pon 9:33, 21 Sie 2006    Temat postu:

cześć wszystkim Smile

Co do takich przypadków jak schodzenie chromu z mostka to obawiam się, że takie zabiegi jak czyszczenie nic nie dadzą.Też mam problem z tym...kiedyś widziałem, jak facet chromował części metalowe za pomocą gotowania ich w wodzie z dodatkiem jakiegoś specyfiku oraz z gwoździami oksydowanymi...jak ustalę co to za odczynnik dodawał to na pewno sprawdzę ten sposób Very Happy

Smarowanie podstrunnicy kremem to moim zdaniem nie jest najlepszy pomysł.Preparaty do podstrunnic niemalowanych nie kosztują majątku, więc proponuję się zaopatrzyć.Do palisandru sprawdzi się większość tego typu środków, na przykład olejek cytrynowy Dunlopa.Natomiast do hebanu polecam preparat Gibsona - Luthier`s choice fretboard conditioner.Heban ma mniejszą chłonność niż palisander i środki takie jak ten Dunlopa jakoś moim zdaniem nie wchłaniały się wcale i szybko znikały ślady ich użycia.Preparat Gibsona jest gęstszy, świetnie czyści i konserwuje drewno.W ogóle hebanowe podstrunnice dobrze jest nasączać takimi środkami dość często, szczególnie teraz gdy są takie upały...to drewno gdy wyschnie staje się bardzo kruche i szansa uszkodzenia, np. w czasie podróży jest bardzo realna.

Co do strun to GHS Fast Fret również polecam.Konserwuje, zwiększa poślizg na strunach...i jest bardzo wygodny w użyciu, dobrze jest użyć go na przykład na próbie.Z bardziej konwencjonalnych środków polecam "65" Dunlopa do strun, tani a dość dobrze konserwujący i czyszczący preparat.

EDIT: Właśnie zakupiłem na próbę środek do strun D`Andrea, o nazwie "String cleaner & lubriciant", wydaje mi się, że to środek dobry do nieco już zużytych strun, może przywrócić im trochę świeżości.Tani, buteleczka 59 ml kosztowała mnie ok. 11 zł, jest rozprowadzany w takich przezroczystych buteleczkach z "bezpiecznym zamknięciem" (wiecie, te zakrętki,które trzeba wcisnąć aby odkręcić Wink ) i sam ma konsystencję przezroczystego płynu.To środek na bazie jakichś rozpuszczalników, wonie troszkę jakby octem i tu ważna uwaga - jest niebezpieczny dla wykończenia.Z jego używaniem trzeba uważać, zresztą widać, że jest to środek rozpuszczający, bo gdy odrobinka wylała się mi na buteleczkę to od razu rozpuściła napisy, które na niej były namalowane Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
laguitarra
Miłośnik Gitary
Miłośnik Gitary


Dołączył: 30 Sie 2006
Posty: 29
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:53, 02 Wrz 2006    Temat postu: Pielęgnacja gitary

Do konserwacji płyty rezonansowej w żadnym wypadku nie powinniśmy stosować olejków (olejek wsiąka w szczeliny w lakierze i może zmatowieć). Najlepiej stosować specjalne środki konserwujące, dostępne w każdym sklepie muzycznym.

Do czyszczenia i konserwacji strun można stosować specjalne środki np. firmy Dunlop, które przedłużają żywotność strun.

Podstrunnicę po grze możemy przecierać szmatką (najlepiej irchą), a przed graniem dokładnie myć ręce.

Powinniśmy także zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza w miejscu, w którym przechowujemy gitarę (ok 65-80%).

Gitarę najlepiej przechowywać w futerale, z dala od źródeł ciepła (kalryferów czy grzejników itp.) Podczas transportu nie powinniśmy narażać na gwałtowne zmiany temperatury;


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
rump
Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik


Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:09, 26 Lis 2006    Temat postu:

witam co zrobic aby usunac rysy plytnie widoczne tylko pdo slonce?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Luke
Vip
Vip


Dołączył: 21 Sie 2006
Posty: 1252
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Krakau

PostWysłany: Nie 21:29, 26 Lis 2006    Temat postu:

oczywiście środkiem do polerowania.Jest tego dostępna cała masa, więc na pewno coś znajdziesz.Ja mam w tym momencie w domciu Gibsonowskiego Hi gloss polish z serii Luthiers choice, dość dobry i niedrogi preparat.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum MyGuitar Strona Główna -> Gitara elektryczna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Forum.
Regulamin